Förmedlarregistrering

En förmedlare är en fysisk eller juridisk person som biträder spelare eller förening i samband med spelarövergång. För att vara behörig att utföra sådana uppdrag i Sverige krävs att man är registrerad av SvFF.

Förmedlarreglementet kräver att du är registrerad som förmedlare hos SvFF. Ansökningsprocessen beskrivs nedan under "Ansökningsprocessen".

Registreringsavgiften för förmedlare uppgår till 15 000 kr årligen. SvFF är inte momspliktigt.

Den som beviljats registrering som förmedlare och genomgått av SvFF särskilt anordnad förmedlarutbildning har rätt att i sin näringsverksamhet benämna sig: "Av Svenska Fotbollförbundet certifierad förmedlare" och/eller "Intermediary certified by the Swedish Football Association".

Endast den som är "av Svenska Fotbollförbundet certifierad förmedlare" får ingå förmedlaravtal med en spelare som ännu inte har fyllt 18 år.

Utbildningsavgiften uppgår till 10 000 kr per deltagare. Certifieringen är giltig i tre år. Mer information om innehållet i och hur man går tillväga för att anmäla sig till utbildningen kommer att publiceras på dessa sidor.

Här beskrivs hur du går tillväga för att ansöka om registrering som förmedlare hos SvFF. Innan du påbörjar ansökan är det viktigt att du läser igenom Förmedlarreglementet i dess helhet.

  1. Påbörja ansökningsprocessen på denna sida.
  2. Fyll i formuläret och bekräfta din ansökan. Du kommer därefter att få inloggningsuppgifter till ansökningsverktyget mailade till den e-postadress du uppgav i formuläret. När du har tillgång till inloggningsuppgifterna kan du påbörja ansökan i ansökningsverktyget. 
    Observera att det kan ta upp till tre arbetsdagar innan du får tillgång till inloggningsuppgifterna.
  3. Nedan finner du det förmedlarintyg som ska läsas igenom, skrivas ut, fyllas i och undertecknas av sökanden. Därefter ska det undertecknade förmedlarintyget laddas upp i ansökningsverktyget. Var noga med att använda det intyg som återspeglar din/bolagets verksamhet.
    Förmedlarintyg för fysiska personer 
    Förmedlarintyg för juridiska personer
  4. För att beviljas registrering som förmedlare måste sökanden ha ett oklanderligt rykte, dvs. inte vara dömd för ekonomisk-, sexual- eller våldsbrottslighet. Detta ska styrkas genom att sökanden laddar upp en kopia av sitt belastningsregisterutdrag i ansökningsverktyget. Läs mer om hur du begär ut ett belastningsregisterutdrag nedan.
    Observera att belastningsregisterutdraget inte får vara utfärdat tidigare än två månader före det att din/bolagets ansökan om registrering som förmedlare ges in till SvFF.
    Sökande som är medborgare i ett land som inte utfärdar belastningsregisterutdrag ska i stället ladda upp ett motsvarande intyg, vilket styrker att sökanden har ett oklanderligt rykte, i ansökningsverktyget.
  5. Betala in den årliga registreringsavgiften om 15.000 kr. Betalningen görs direkt i systemet via betaltjänsten PayEx.
    Observera att din ansökan inte kommer att behandlas innan du har betalat registreringsavgiften.
  6. Ansökan kommer nu att behandlas av SvFF. Beslut om sökanden beviljats registrering som förmedlare kommer att meddelas per e-post. Om registrering beviljas kommer ditt namn/bolagsnamn och dina/bolagets kontaktuppgifter att publiceras på en förteckning som finns tillgänglig för allmänheten på SvFF:s webbplats.
  7. Sökande som beviljats registrering som förmedlare ska innan denne/bolaget påbörjar arbetet som förmedlare teckna en ansvarsförsäkring som uppfyller de villkor som följer av bilaga 3 till Förmedlarreglementet. Förmedlaren är skyldig att senast 30 dagar från den dag ansökan beviljades inkomma med en kopia av försäkringsbrevet och verifiering på erlagd försäkringspremie till SvFF. Detta sker genom att dokumenten laddas upp i ansökningsverktyget.
    Sökande som inte uppfyller detta villkor kommer att avregistreras som förmedlare och är inte längre behörig att utföra sådant förmedlaruppdrag som omfattas av art. 3.2 i Förmedlarreglementet. Läs mer om villkoren för ansvarsförsäkringen i bilaga 3 till Förmedlarreglementet.

Av SvFF certifierade respektive registrerade förmedlare.

Certifierade förmedlare

Asso Abdullahi Forzalavanti management AB kontakt@avantinordic.se 0736156085
Marcus Allbäck Allbäck Consulting AB marcus@allback.se
Johan Alm Players' Choice Management AB johan@players-choice.se 0793416028
Kennet Andersson Ärlig Kommunikation i Sverige AB kennet@kennetandersson.se +46734005001
Kalle Ardby KPA Sports Agency info@kpasportsagency.com 0703861666
Abgar Barsom Barsom Sport Management Abgar@barsom.com
Arash Bayat VMC GROUP AB arash.bayat@vmcgroup.se +46704446680
Richard Cederqvist Wesport Football AB richard.cederqvist@wesport.se 0707522273
Jonathan Chalkias Global Sports Management Scandinavia AB
Ferhat Cifci CLS Mundial ferhat@clsmundial.com 0739922322
Gabriel Dikmen TSA Talenti Sport Agency info@talentisportagency.com 0704764310
Fadi Elnel Elnel Sports Group fadi@elnelconsulting.com 072 94 33 591
Hector Falk Falk Sports Management AB falkhector@gmail.com 0738177335
Dele Oladipupo Fatoki dele_dyverfeldt@hotmail.co.uk 0703617136
Jarand Fretheim NF Player Management LDA jarand@nfacademy.com 00351 964152366
Michael Gorgos GMA AB Michael.gorgos@gmail.com 0737233359
Robert Granström Enskild firma erregi.internazionale@gmail.com 0705869627
Paul Hansén SEG Football B.V. paul.hansen@seginternational.com +46704913337
Magnus Hedman Hedman sports management AB magnus@betteryou.se 0700927020
Jimmy Hermez MVP Group Management Jimmy@mvpgm.se 0720681819
Juan Jose Hervias JHB Sports Agency juanjoherviassport@gmail.com
Blash Hosseini blash@bhmsports.com
Aboudou Matinou Inoussa CLS Mundial matinou@clsmundial.com 0739995379
Anes Jahic Anes Jahic Sports Management jahicanes@hotmail.com ‭073-261 61 16‬
Daniel Janevski International Athlete Management dj@internationalam.eu 0720092699
Alhaji Jeng M.V.L Sports MGMT AB alhaji.jeng@gmail.com 0768677366
Martin Johansson Zanjanchi 0736366954
Andreas Karlsson BR Group Management andy.zaar@gmail.com 0763224853
Liridon Kelmendi Junique Players Agency Liridon.kelmendi@junique.fi 0702222474
Hasan Kilic KSM AGENCY
Martin Klette Wagnsson Sports & Entertainment AB martin.klette@wagnsson.com 0705242387
Andreas Kouvatsis Global Football Consulting Sweden AB andreas@globalfootball.se +46703252543
Ajsel Kujovic Kujovic Sport Consulting AB info@kujovicsport.se 0704237046
Vladan Ladan Done Deal Agency AB vladan@donedealagency.com +46760067375
Nenad Lukic CLS Mundial nenad@clsmundial.com 0735343931
Victor Lundqvist Hedman sports management AB Victor@hedmansportsmanagement.se 0739426565
Robin Mahamud Lundgren RMJ sports management AB Robin@rmjsports.se +46768848092
Nima Modyr-Torshizi Modyr Management AB Nima@modyrmgmt.com
Dergham Mowanes Nordic Sports Management
Markus Rosenberg Full Potential Agency Sweden AB markus@fp.agency 07351116111
Daniel Rönnberg BR Group Management Daniel@brgroupmanagement.se 0760077260
Amadou Samake Ameez sport Managment db_amadou@hotmail.com 0734247752.
Stevan Selakovic stevan@selakovicmanagement.com 0768661515
Naim Skenderi Talents And Diamonds naim_skenderi@hotmail.com 0707904712
Haris Skenderovic CLS Mundial haris@clsmundial.com
Pär Sonesson PS Management AB par.sonesson1@gmail.com +46707988398
Yassin Tahri Swift Football Yassin.tahri@swiftfootball.se
Nina Wennerström Wesport Football AB nina.wennerstrom@wesport.se 0705571902
Jesper Ylipukki CLS Mundial jesper@clsmundial.com 0766329225

Registrerade förmedlare

Adebunmi Akinrinmade ADEDA FOOTBALL AGENCY. omotadeakinrinmade@outlook.com 0763010355
Tommy Almén Pro Agency Sports m.A. AB tommy@proagency.se
Gabriel Altun Wilson Management Alliance gabrielaltun97@gmail.com
Thomas Andersson Onkant AB thomas@onkant.se 070-3258820
Atta Emefie Aneke Players Management Group A/S atta@pmg.as 004741805130
Babak Arfaie BA player Management Babak1983@hotmail.com 0739043269
Seydou Bahngoura Victory Plus AB seydou.b@outlook.com 0704767780
Allan Bak Elite Consulting ApS allan@eliteconsulting.dk 26409694
Navid Behroozian Mundial Sports Agency AB navid@mundialsports.se +46 733 877 358
Robert Bengtsson Bärkroth Nordic Sky Sweden AB robertbarkroth@nsky.se +46 763 139730
Dalil Benyahia 11management sweden AB dalle_benyahia@hotmail.com 739185988
Michael Bolvig MB Sports ApS michael@mbsports.dk 004520277204
Zijadin Bunjaku zijadin.bunjaku.agent@gmail.com 0708-790412
John Celik JC Ekonomi AB john@jcekonomi.se +46736846388
Nils Christiansen Women Soccer World/Christiansen Management nc@christiansenmanagement.no +4740096537
Muhamed Cirak Cirak Sports Agency muhamed@ciraksportsagency.com
Martin Dahlin MD Sports Management info@mdm.nu
Sam David NL Sports MGMT AB sam@nolimitssportsmgmt.com 0766070174
Style De Jong Global Football Management style@gf-management.nl +31641016762
Patrick Deane Quorum Sports patrick@quorum-sports.com 00447956221519
Meisam Dehghan Global Football Consulting Sweden AB meisam@globalfootball.se 0735225577
Lisa Ek Connect Management Group AB lisa@cmgroup.se 0708246442
Mattias Ellhar Scandinavian Soccer Agency AB mattias@ssagency.se +46790738202
Martin Felbo People in sport Scandinavia ApS felbo@peopleinsport.eu +45 71727361
Marlon Fleischman Unique Sports Management Ltd Marlon@uniquesg.com +44782723753
Carl-Johan Fransén A.M.A. Sports Agency AB cj@amasportsagency.com
Charlotte Fridh Anna Charlotte Consulting AB info@annacharlotte.com 0706254674
Gustaf Grauers Taldea Advisory Group AB gustaf.grauers@taldea.se 0739244849
Garry Grey Sancus Management Group g@sancusmanagement.com +447540637362
Stein Hoff HGH Management AS stein@hghmanagement.no +4741004448
Michael Hughes Forwardzone Football Limited michael@fzlimited.co.uk +447918309009
Linus Jacobsson Linus Jacobsson linus@jacobsson.onmicrosoft.com
Miralem Jaganjac Foot Nation First AB info@footnation.se
MILJOJKO JANOSEVIC MILJOJKO JANOSEVIC PR MENADZERSKI POSLOVI
Per Jonsson Nordic Sky Sweden AB perjonsson@nsky.se 0706557739
Joachim Kamph Nexar Football AB joachim.kamph@nexarfootball.com +46709956383
Georgios Kousis Geo Football Management info@geofootballmanagement.com 0734282843
Fredrik Lagemyr USG Lagemyr fredriklagemyr@gmail.com 0766272425
Daniel Larsson Full Potential Agency Sweden AB daniellarsson87@gmail.com 0709570010
Vladimir Lazić lazic.vladimir79@gmail.com +38163245862
Filip Lesniewski Lesniewski Law AB law@lesniewski.se
Malin Levenstad Connect Management Group AB malin@connectmanagementgroup.com 0739714298
Linnéa Lindmark Five 9 Sports Management team@five9-sports.com 0727267999
Mario Löfendolk mario.lofendolk@gmail.com +46 704 949707
Hector Macia Mateo TOP VALUE PLAYERS SL agarcia@teamwass.com 963310029
Magnus Agnar Magnusson Stellar Football Ltd magnus.magnusson@icmstellar.com 004527645395
Milan Martinovic Universal Trade s.r.o m.martinovic@seznam.cz +420604208025
Rens Meijer UK Sport Management info@uksportmanagement.com +31614545045
Joel Mekonen NL Sports MGMT AB jm.mekonen@gmail.com 0732422888
Jaime Efrain Mercado Madariaga jaimemad@hotmail.com 0768662972
Kenan Mert ProSport Management FZE prosport@mail.uk 00971585901086
Goran Milosevic Milogo Menadzment PR Goran Milosevic milogo68@gmail.com +46704298206 +381612147537
Abdulkadir Mohamed Avenysports AB Avenysports@gmail.com 073-922 19 79‬
Murillo Moura M&M Marketing E Gestao Esportiva eireli emsportsagency@gmail.com +55 11 98884-9040
Marina Mutavdzic maya.sportagent@gmail.com +34603339419
Dennis Mörk Sportgenia Consulting SL dennis@sportgenia.com 0765580850
olivier noah noga sports management noga40@hotmail.com +33698616117
Len Norgren Sports International AB Len@sportsinternational.se 0733804847
Jens Oergaard Boutique Transfers and Management ApS jor@btam.dk 004525600049
Innocent Okeke Sports Stars Consulting LTD UK okekesport@yahoo.com +46739135820
Tore Pedersen TP SportManagement eagletore@hotmail.com +4748048899
Hugo Perez Latin Football Europe latinfootball1968@gmail.com 0707943292
Franco Pertunaj Sport & Event Management info@sportandevent.com + 46 708818212
Anders Petersen Nexar Football AB anders.petersen@nexargroup.se +4526200696
Anna Pohjanen Anna Charlotte Consulting AB info@annacharlotte.com 0706254674
Fabio Possagno fabio.possagno@fpfmanagement.com +46 731 46 26 87
Tobias Redhe Green Stars AB tobias.redhe@greenstars.se 073-9767769
Alexander Reggiani M.V.L Sports MGMT AB ar@iconmgmt.se 0739746119
Ridvan Rexhepi Visionary Football Agency ridvan.rexhepi1990@hotmail.com 0737624538
Fredrik Risp Rispect Sports Agency fredrikrisp@rispectsportsagency.com +46733278803
Eduardo Rivas FER konsult AB ed@edfirma.se 0707152136
Björn Runström
Feisal Saeedi LL Sports Management contact@llsportsmanagement.com
Behrang Safari Full Potential Agency Sweden AB Behrangsafa@gmail.com 0720072793
Marco Salvatore Nordika Sport Services nordikasport@gmail.com 0046739954980
Marko Saranlinna Fortis Nova Agency saranlinna@gmail.com +358503377922
Alexandra Saundry More Than Management alex@morethanmgmt.com.au +61 431 738 284
Christian Schulte Bellator OÛ chriss.schulte@googlemail.com +372 5620 3404, +49 177 2854 252
Christian Shamoun TNG Football Consulting info@tngfootball.com 0739792470
Mamad Sino Global Spelaragentur AB memo@globalspelaragentur.se 0768604080
Jim Solbakken Dynamic Solution AS jim@solution.as +47 91196226
Casper Grønn Spiele People in sport Scandinavia ApS felbo@peopleinsport.eu +45 25211388
Moses Ssewankambo +46762057448
Jeff Sundell A.M.A. Sports Agency AB jeff@amasportsagency.com 073-8115924
Jonas Svensson Jonas Svensson Management AB jonas@jsmanagement.se 0705-189365
Fredrik Söderström Wagnsson Sports & Entertainment AB fredrik.soderstrom@wagnsson.com 0735286120
Tuomas Talvitie Gameplan Oy tuomas@gameplan.fi +358407000073
John Thornberg John Thornberg Consulting AB john.thornberg@volenti.se +46733152388
Lamine Touré Talant 2 Pro Management
Frank Trimboli CAA Base Ltd frank.trimboli@caa.com +447841997694
Josef Turesson A+ MGMT josef.turesson@gmail.com 0705726638
Teemu Turunen Aaltoa Group Oy teemu.turunen@aaltoa.fi +358 50 340 2241
Bayram Uludag Global Spelaragentur AB info@globalspelaragentur.se 0720396231
Morten Wind People in sport Scandinavia ApS felbo@peopleinsport.eu +45 26252590
Jonas Wirmola Wirmola Football Scouting AB jonas.wirmola@wfs.se +46733245311

Hur du går tillväga för att begära ut ett belastningsregisterutdrag

Belastningsregisterutdrag beställs via polisens hemsida. Använd utdraget 442.4. När du får tillbaka utdraget scannar du in det så att du senare kan ladda upp det i ansökningsverktyget.

Den normala handläggningstiden hos Polisen är cirka två veckor men kan variera beroende på rådande arbetsbelastning. Notera att vare sig Polisen eller SvFF kan prioritera eller påskynda ett enskilt ärende. Belastningsregisterutdraget skickas till din folkbokföringsadress med B-post (normal postgång ca 3–5 arbetsdagar).

Av SvFF standardiserade förmedlaravtal

Om en spelare eller förening anlitar en förmedlare ska parterna, innan förmedlaren inleder sitt arbete, i skriftligt av SvFF standardiserat förmedlaravtal reglera det rättsliga förhållandet parterna emellan. Via länkarna nedan återfinns SvFF:s standardiserade förmedlaravtal avseende både spelar- och föreningsrepresentation.

I enlighet med Artikel 6 (punkt 7) i förmedlarreglementet ska SvFF-ansluten förening, som biträtts av en förmedlare vid förhandling, skicka in det förmedlaravtal som ingåtts med förmedlaren till SvFF. Förmedlaravtalet skickas in via mail till SvFF.

Redovisning av förmedlartransaktioner

Förmedlare är skyldig att årligen senast den 1 mars, på sätt SvFF närmare anvisar, redovisa samtliga förmedlaruppdrag under närmast föregående kalenderår. Förändringen görs då det i det nuvarande systemet identifierats svårigheter att till fullo leva upp till de redovisningskrav som FIFA ställer på medlemsförbunden

Senast den 31 mars offentligör SvFF för tidigare kalenderår a) alla transaktioner där förmedlare varit involverade, b) det totala belopp SvFF-anslutna spelare betalat till förmedlare och c) det belopp varje SvFF-ansluten förening totalt betalat till de förmedlare de anlitat.

As required under FIFA's regulations on working with intermediaries, introduced on 1 April 2015, The FA is required to annually publish details of the following:

  • The single transaction(s) in which each registered intermediary was involved
  • The total payment made by players to registered intermediaries
  • The total payments made by clubs to registered intermediaries