Förmedlarregistrering

En förmedlare är en fysisk eller juridisk person som biträder spelare eller förening i samband med spelarövergång. För att vara behörig att utföra sådana uppdrag i Sverige krävs att man är registrerad av SvFF.

Förmedlarreglementet kräver att du är registrerad som förmedlare hos SvFF. Ansökningsprocessen beskrivs nedan under "Ansökningsprocessen".

Registreringsavgiften för förmedlare uppgår till 15 000 kr årligen. SvFF är inte momspliktigt.

Den som beviljats registrering som förmedlare och genomgått av SvFF särskilt anordnad förmedlarutbildning har rätt att i sin näringsverksamhet benämna sig: "Av Svenska Fotbollförbundet certifierad förmedlare" och/eller "Intermediary certified by the Swedish Football Association".

Endast den som är "av Svenska Fotbollförbundet certifierad förmedlare" får ingå förmedlaravtal med en spelare som ännu inte har fyllt 18 år.

Utbildningsavgiften uppgår till 10 000 kr per deltagare. Certifieringen är giltig i tre år. Mer information om innehållet i och hur man går tillväga för att anmäla sig till utbildningen kommer att publiceras på dessa sidor.

Här beskrivs hur du går tillväga för att ansöka om registrering som förmedlare hos SvFF. Innan du påbörjar ansökan är det viktigt att du läser igenom Förmedlarreglementet i dess helhet.

  1. Påbörja ansökningsprocessen på denna sida.
  2. Fyll i formuläret och bekräfta din ansökan. Du kommer därefter att få inloggningsuppgifter till ansökningsverktyget mailade till den e-postadress du uppgav i formuläret. När du har tillgång till inloggningsuppgifterna kan du påbörja ansökan i ansökningsverktyget. 
    Observera att det kan ta upp till tre arbetsdagar innan du får tillgång till inloggningsuppgifterna.
  3. Nedan finner du det förmedlarintyg som ska läsas igenom, skrivas ut, fyllas i och undertecknas av sökanden. Därefter ska det undertecknade förmedlarintyget laddas upp i ansökningsverktyget. Var noga med att använda det intyg som återspeglar din/bolagets verksamhet.
    Förmedlarintyg för fysiska personer 
    Förmedlarintyg för juridiska personer
  4. För att beviljas registrering som förmedlare måste sökanden ha ett oklanderligt rykte, dvs. inte vara dömd för ekonomisk-, sexual- eller våldsbrottslighet. Detta ska styrkas genom att sökanden laddar upp en kopia av sitt belastningsregisterutdrag i ansökningsverktyget. Läs mer om hur du begär ut ett belastningsregisterutdrag nedan.
    Observera att belastningsregisterutdraget inte får vara utfärdat tidigare än två månader före det att din/bolagets ansökan om registrering som förmedlare ges in till SvFF.
    Sökande som är medborgare i ett land som inte utfärdar belastningsregisterutdrag ska i stället ladda upp ett motsvarande intyg, vilket styrker att sökanden har ett oklanderligt rykte, i ansökningsverktyget.
  5. Betala in den årliga registreringsavgiften om 15.000 kr. Betalningen görs direkt i systemet via betaltjänsten PayEx.
    Observera att din ansökan inte kommer att behandlas innan du har betalat registreringsavgiften.
  6. Ansökan kommer nu att behandlas av SvFF. Beslut om sökanden beviljats registrering som förmedlare kommer att meddelas per e-post. Om registrering beviljas kommer ditt namn/bolagsnamn och dina/bolagets kontaktuppgifter att publiceras på en förteckning som finns tillgänglig för allmänheten på SvFF:s webbplats.
  7. Sökande som beviljats registrering som förmedlare ska innan denne/bolaget påbörjar arbetet som förmedlare teckna en ansvarsförsäkring som uppfyller de villkor som följer av bilaga 3 till Förmedlarreglementet. Förmedlaren är skyldig att senast 30 dagar från den dag ansökan beviljades inkomma med en kopia av försäkringsbrevet och verifiering på erlagd försäkringspremie till SvFF. Detta sker genom att dokumenten laddas upp i ansökningsverktyget.
    Sökande som inte uppfyller detta villkor kommer att avregistreras som förmedlare och är inte längre behörig att utföra sådant förmedlaruppdrag som omfattas av art. 3.2 i Förmedlarreglementet. Läs mer om villkoren för ansvarsförsäkringen i bilaga 3 till Förmedlarreglementet.

Av SvFF certifierade respektive registrerade förmedlare.

Certifierade förmedlare

Asso Abdullahi Forzalavanti management AB kontakt@avantinordic.se 0736156085
Marcus Allbäck Allbäck Consulting AB marcus@allback.se
Johan Alm Players' Choice Management AB johan@players-choice.se 0793416028
Kennet Andersson Ärlig Kommunikation i Sverige AB kennet@kennetandersson.se +46734005001
Thomas Andersson Onkant AB thomas@onkant.se 070-3258820
Kujtim Balja Flowsports AB kujtimbala@flowsports.se 0760289440
Abgar Barsom Barsom Sport Management Abgar@barsom.com
Arash Bayat VMC GROUP AB arash.bayat@vmcgroup.se +46704446680
Robert Bengtsson Bärkroth Nordic Sky Sweden AB robertbarkroth@nsky.se +46 763 139730
Megan Brakes Neverland MGMT meg@neverlandmanagement.it 0720660319
Daniel Claug Nordic Sky Sweden AB danielclaug@nsky.se 0737540512
Sam David NL Sports MGMT AB sam@nolimitssportsmgmt.com 0766070174
Alan C Dogan AcD Sports Management AB alan.dogan@acdsports.se 0046730505817
Rodi El Malla Global Spelaragentur AB rodi@globalspelaragentur.se 0722255557
Fadi Elnel Elnel Sports Group fadi@elnelconsulting.com 072 94 33 591
Carl-Johan Fransén A.M.A. Sports Agency AB cj@amasportsagency.com
Jarand Fretheim NF Player Management LDA jarand@nfacademy.com 00351 964152366
Michael Gorgos GMA AB Michael.gorgos@gmail.com 0737233359
Robert Granström Enskild firma erregi.internazionale@gmail.com 0705869627
Petros Habtom GS Agency AB petros@gsagency.se 0727327800
Paul Hansén SEG Football B.V. paul.hansen@seginternational.com +46704913337
Magnus Hedman Hedman sports management AB magnus@betteryou.se 0700927020
Blash Hosseini blash@bhmsports.com
Linus Jacobsson Linus Jacobsson linus@jacobsson.onmicrosoft.com
Anes Jahic Anes Jahic Sports Management jahicanes@hotmail.com ‭073-261 61 16‬
Andreas Karlsson BR Group Management andy.zaar@gmail.com 0763224853
Liridon Kelmendi Junique Players Agency Liridon.kelmendi@junique.fi 0702222474
Hasan Kilic KSM AGENCY
Georgios Kousis Geo Football Management info@geofootballmanagement.com 0734282843
Andreas Kouvatsis Global Football Consulting Sweden AB andreas@globalfootball.se +46703252543
Ajsel Kujovic Kujovic Sport Consulting AB info@kujovicsport.se 0704237046
Vladan Ladan Done Deal Agency AB vladan@donedealagency.com +46760067375
Fredrik Lagemyr USG Lagemyr fredriklagemyr@gmail.com 0766272425
Vladimir Lazić lazic.vladimir79@gmail.com +38163245862
Victor Lundqvist Hedman sports management AB Victor@hedmansportsmanagement.se 0739426565
Mario Löfendolk mario.lofendolk@gmail.com +46 704 949707
Nima Modyr-Torshizi Modyr Management AB Nima@modyrmgmt.com
Dergham Mowanes Nordic Sports Management
Samir Mujagic SEG Football B.V. samir.mujagic@seginternational.com
Pontus Norén A.M.A. Sports Agency AB pontus@amasportsagency.com 0702187604
Len Norgren Sports International AB Len@sportsinternational.se 0733804847
Anna Pohjanen Anna Charlotte Consulting AB info@annacharlotte.com 0706254674
Fredrik Risp Rispect Sports Agency fredrikrisp@rispectsportsagency.com +46733278803
Markus Rosenberg Full Potential Agency Sweden AB markus@fp.agency 07351116111
Daniel Rönnberg BR Group Management daniel.ronnberg@lighthousefootball.com 0760077260
Feisal Saeedi LL Sports Management contact@llsportsmanagement.com
Amadou Samake Ameez sport Managment db_amadou@hotmail.com 0734247752.
Naim Skenderi Talents And Diamonds naim_skenderi@hotmail.com 0707904712
Pär Sonesson PS Management AB par.sonesson1@gmail.com +46707988398
Moses Ssewankambo +46762057448
Jeff Sundell A.M.A. Sports Agency AB jeff@amasportsagency.com 073-8115924
Jonas Svensson Jonas Svensson Management AB jonas@jsmanagement.se 0705-189365
Yassin Tahri Swift Football Yassin.tahri@swiftfootball.se
Josef Turesson A+ MGMT josef.turesson@gmail.com 0705726638
Bayram Uludag Global Spelaragentur AB info@globalspelaragentur.se 0720396231
Nina Wennerström Wesport Football AB nina.wennerstrom@wesport.se 0705571902
Jonas Wirmola Wirmola Football Scouting AB jonas.wirmola@wfs.se +46733245311

Registrerade förmedlare

Adebunmi Akinrinmade ADEDA FOOTBALL AGENCY. omotadeakinrinmade@outlook.com 0763010355
Tommy Almén Pro Agency Sports m.A. AB tommy@proagency.se
Gabriel Altun Wilson Management Alliance Gabriel@theWAlliance.com
Atta Emefie Aneke Players Management Group A/S atta@pmg.as 004741805130
Kalle Ardby KPA Sports Agency info@kpasportsagency.com 0703861666
Seydou Bahngoura Victory Plus AB seydou.b@outlook.com 0704767780
Allan Bak Elite Consulting ApS allan@eliteconsulting.dk 26409694
Navid Behroozian Mundial Sports Agency AB navid@mundialsports.se +46 733 877 358
Michael Bolvig MB Sports ApS michael@mbsports.dk 004520277204
Ashley Brown Ignite Talent ashley@ignitetalent.co.uk +447765402603
Zijadin Bunjaku zijadin.bunjaku.agent@gmail.com 0708-790412
Richard Cederqvist Wesport Football AB richard.cederqvist@wesport.se 0707522273
John Celik JC Ekonomi AB john@jcekonomi.se +46736846388
Jonathan Chalkias Global Sports Management Scandinavia AB
Nils Christiansen Women Soccer World/Christiansen Management nc@christiansenmanagement.no +4740096537
Ferhat Cifci CLS Mundial ferhat@clsmundial.com 0739922322
Martin Dahlin MD Sports Management info@mdm.nu
Style De Jong Global Football Management style@gf-management.nl +31641016762
Paolofabrizio De Luca Sport and Psychology Management SRLs info@sportandpsychology.com +393937763680
Patrick Deane Quorum Sports patrick@quorum-sports.com 00447956221519
Gabriel Dikmen TSA Talenti Sport Agency info@talentisportagency.com 0704764310
Lisa Ek Connect Management Group AB lisa@cmgroup.se 0708246442
Mattias Ellhar Scandinavian Soccer Agency AB mattias@ssagency.se +46790738202
Dele Oladipupo Fatoki dele_dyverfeldt@hotmail.co.uk 0703617136
Martin Felbo People in sport Scandinavia ApS felbo@peopleinsport.eu +45 71727361
Charlotte Fridh Anna Charlotte Consulting AB info@annacharlotte.com 0706254674
Alejandro Gil Fernandez gilbrotherspain@gmail.com
Gustaf Grauers Taldea Advisory Group AB gustaf.grauers@taldea.se 0739244849
Patrick Hellström Hellstrom Sport Agency AB patrick@hellstromsportagency.com +46760583792
Jimmy Hermez MVP Group Management Jimmy@mvpgm.se 0720681819
Stein Hoff HGH Management AS stein@hghmanagement.no +4741004448
Aboudou Matinou Inoussa CLS Mundial matinou@clsmundial.com 0739995379
Daniel Janevski International Athlete Management dj@internationalam.eu 0720092699
Martin Johansson Zanjanchi martin.zanjanchi@hotmail.com 0736366954
Per Jonsson Nordic Sky Sweden AB perjonsson@nsky.se 0706557739
Joachim Kamph Nexar Football AB joachim.kamph@nexarfootball.com +46709956383
Maria Karlsson De Cecco Connect Management Group AB maria@connectmanagementgroup.com 0700338134
Kari Kuikka Forza Management +358505371755
Daniel Larsson Full Potential Agency Sweden AB daniellarsson87@gmail.com 0709570010
GREGORY LEFORT MURCIA BLACKSKILL glefortmurcia@blackskill.com +33658534959
Filip Lesniewski Lesniewski Law AB law@lesniewski.se
Ben Letaeif LJ Sports Agency AB letaeifben@gmail.com 0706507823
Malin Levenstad Connect Management Group AB malin@connectmanagementgroup.com 0739714298
Linnéa Lindmark Five 9 Sports Management team@five9-sports.com 0727267999
Nenad Lukic CLS Mundial nenad@clsmundial.com 0735343931
Hector Macia Mateo TOP VALUE PLAYERS SL agarcia@teamwass.com 963310029
Milan Martinovic Universal Trade s.r.o m.martinovic@seznam.cz +420604208025
Joel Mekonen NL Sports MGMT AB jm.mekonen@gmail.com 0732422888
Kenan Mert ProSport Management FZE prosport@mail.uk 00971585901086
Goran Milosevic Milogo Menadzment PR Goran Milosevic milogo68@gmail.com +46704298206 +381612147537
Abdulkadir Mohamed Avenysports AB Avenysports@gmail.com 073-922 19 79‬
Murillo Moura M&M Marketing E Gestao Esportiva eireli emsportsagency@gmail.com +55 11 98884-9040
Dennis Mörk Sportgenia Consulting SL dennis@sportgenia.com 0765580850
olivier noah noga sports management noga40@hotmail.com +33698616117
Jens Oergaard Boutique Transfers and Management ApS jor@btam.dk 004525600049
Harri Ojamaa Trequartista Football Management harri@trequartistafm.com +372 53953137
Innocent Okeke Sports Stars Consulting LTD UK okekesport@yahoo.com +46739135820
Tore Pedersen TP SportManagement eagletore@hotmail.com +4748048899
Hugo Perez Latin Football Europe latinfootball1968@gmail.com 0707943292
Franco Pertunaj Sport & Event Management info@sportandevent.com + 46 708818212
Anders Petersen Nexar Football AB anders.petersen@nexargroup.se +4526200696
Tobias Redhe Green Stars AB tobias.redhe@greenstars.se 073-9767769
Eduardo Rivas FER konsult AB ed@edfirma.se 0707152136
Björn Runström
Amir Ružnić AR SPORT MANAGEMENT d.o.o. amir.ruznic@gmail.com 0038641770004
Behrang Safari Full Potential Agency Sweden AB Behrangsafa@gmail.com 0720072793
Marko Saranlinna Fortis Nova Agency saranlinna@gmail.com +358503377922
Alexandra Saundry More Than Management alex@morethanmgmt.com.au +61 431 738 284
Christian Schulte Bellator OÛ chriss.schulte@googlemail.com +372 5620 3404, +49 177 2854 252
Stevan Selakovic stevan@selakovicmanagement.com 0768661515
Christian Shamoun TNG Football Consulting info@tngfootball.com 0739792470
Mamad Sino Global Spelaragentur AB memo@globalspelaragentur.se 0768604080
Haris Skenderovic CLS Mundial haris@clsmundial.com
Victor Sköld Vsg aktiebolag victor@vsgagency.se 0703959578
Jim Solbakken Dynamic Solution AS jim@solution.as +47 91196226
Casper Grønn Spiele People in sport Scandinavia ApS felbo@peopleinsport.eu +45 25211388
Michael Stensgaard People in sport Scandinavia ApS felbo@peopleinsport.eu +45 71727361
Fredrik Söderström Wagnsson Sports & Entertainment AB fredrik.soderstrom@wagnsson.com 0735286120
Tuomas Talvitie Gameplan Oy tuomas@gameplan.fi +358407000073
John Thornberg John Thornberg Consulting AB john.thornberg@volenti.se +46733152388
Frank Trimboli CAA Base Ltd frank.trimboli@caa.com +447841997694
Teemu Turunen Aaltoa Group Oy teemu.turunen@aaltoa.fi +358 50 340 2241
Sadettin Burak Uygun sbuygun@gmail.com 0766515788
Angela Verdoes Women’s Sports Agency angela@womenssportsagency.com 0031-6-14405585
Morten Wind People in sport Scandinavia ApS felbo@peopleinsport.eu +45 26252590
Jesper Ylipukki CLS Mundial jesper@clsmundial.com 0766329225

Hur du går tillväga för att begära ut ett belastningsregisterutdrag

Belastningsregisterutdrag beställs via polisens hemsida. Använd utdraget 442.4. När du får tillbaka utdraget scannar du in det så att du senare kan ladda upp det i ansökningsverktyget.

Den normala handläggningstiden hos Polisen är cirka två veckor men kan variera beroende på rådande arbetsbelastning. Notera att vare sig Polisen eller SvFF kan prioritera eller påskynda ett enskilt ärende. Belastningsregisterutdraget skickas till din folkbokföringsadress med B-post (normal postgång ca 3–5 arbetsdagar).

Av SvFF standardiserade förmedlaravtal

Om en spelare eller förening anlitar en förmedlare ska parterna, innan förmedlaren inleder sitt arbete, i skriftligt av SvFF standardiserat förmedlaravtal reglera det rättsliga förhållandet parterna emellan. Via länkarna nedan återfinns SvFF:s standardiserade förmedlaravtal avseende både spelar- och föreningsrepresentation.

I enlighet med Artikel 6 (punkt 7) i förmedlarreglementet ska SvFF-ansluten förening, som biträtts av en förmedlare vid förhandling, skicka in det förmedlaravtal som ingåtts med förmedlaren till SvFF. Förmedlaravtalet skickas in via mail till SvFF.

Redovisning av förmedlartransaktioner

Förmedlare är skyldig att årligen senast den 1 mars, på sätt SvFF närmare anvisar, redovisa samtliga förmedlaruppdrag under närmast föregående kalenderår. Förändringen görs då det i det nuvarande systemet identifierats svårigheter att till fullo leva upp till de redovisningskrav som FIFA ställer på medlemsförbunden

Senast den 31 mars offentligör SvFF för tidigare kalenderår a) alla transaktioner där förmedlare varit involverade, b) det totala belopp SvFF-anslutna spelare betalat till förmedlare och c) det belopp varje SvFF-ansluten förening totalt betalat till de förmedlare de anlitat.

As required under FIFA's regulations on working with intermediaries, introduced on 1 April 2015, The FA is required to annually publish details of the following:

  • The single transaction(s) in which each registered intermediary was involved
  • The total payment made by players to registered intermediaries
  • The total payments made by clubs to registered intermediaries