Administration

Här finns bestämmelser, föreskrifter och dokument gällande tävlingsverksamheten i distriktet.

Godkända utlåningsavtal säsongen 2022

Här finns alla personer som har godkända utlåningsavtal 2022, amatör med dubbel bosättning, för spel i Värmlands distriktsserier.

Bergsängs BK

940806 Ahmad Bachalan
Moderförening: Håfreströms IF
Datum: 220412

Forshaga IF

040508 Daniel Flodmark
Moderförening: Hampetorp-Odensbackens IF
Datum: 220429

060520
Moderförening: IFK Hallsberg FK
Datum: 220826

IK Arvika

990510 Johanna Barck
Moderförening: Utbynäs SK
Datum: 220222

IFK Kristinehamn

990108 Albin Karlsson
Moderförening: Mariebergs SK
Datum: 220803

IFK Munkfors

091220 Carl Erlandsson Svensson
Moderförening: Leksands IF
Datum: 220520

IFK Skoghall

000712 Wille Pihlström
Moderförening: Östansbo IS
Datum: 220316

000124 Atlantik Hajredini
Moderförening: Ludvika FK
Datum: 220331

980424 Victor Fransson
Moderförening: IFK Hallsberg FK
Datum: 220429

KB Karlskoga FF

990710 Hugo Höglund
Moderförening: LBK Gottfridsberg
Datum: 220324

Nordmarks IF

010710 Elias Rahm
Moderförening: Torsby IF
Datum: 220622

Norrstrands IF

010417 Max Hollertz
Moderförening: Ellenö IK
Datum: 220322

990818 Patrik Andersson
Moderförening: Gullspångs IF
Datum: 220331

Råtorps IK

011118 Tea Norling
Moderförening: Mölltorp/Breviks AIF
Datum: 220504

961003 Hanna Walan
Moderförening: Mariehems SK
Datum: 220809

Sommarro IF

001205 Karl Widengård
Moderförening: Hamburgsunds IF
Datum: 220419

Torsby IF

010124 Tarek Abdul Ghani
Moderförening: Stora Mellösa Åsbyvikens IF
Datum: 220408

060501 Agnes Amneteg
Moderförening: Årjängs IF
Datum: 220819

060315 Vera Ling
Moderförening: Årjängs IF
Datum: 220825

Ulvsby IF

980908 Mohamed Muumin
Moderförening: Kroppefjälls IF
Datum: 220328

980817 Victor Johansson
Moderförening: Enskede FF
Datum: 220610

Årjängs IF

991003 Julia Eriksson Geland
Moderförening: Tösse IF
Datum: 220504

Utlåningsavtalen gäller endast under en säsong i taget och upphör automatiskt att gälla 14 november innevarande kalenderår. Överenskommelse om tidigare avslutande kan emellertid göras.

För att arrangera en cup i fotboll eller futsal i Sverige måste man först ansöka om tillstånd hos aktuellt distriktsförbund. 

Nedanstående cuper har beviljats tillstånd av Värmlands FF.

Observera att samtliga inomhuscuper på hårt gymnastikgolv ska spelas enl. Futsal-regler.

(F) = Futsalcup

SANKTIONERADE CUPER

Januari 2022

Nyårskampen i Futsal (F)

Åldersgrupp: Flickor 2004
Datum: 2 januari
Arrangörsförening: Köla AIK
Inbjudan >>

Herzögacupen (F) - INSTÄLLD

Åldersgrupp: Herrsenior
Datum: 6 januari
Arrangörsförening: Hertzöga BK
Inbjudan >>

Lux Invitational 2008

Åldergrupp: Pojkar 2008
Datum: 7-9 januari
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn

Forshagas Futsalcup (F)

Åldersgrupp: Herrsenior
Datum: 8 januari
Arrangörsförening: Forshaga IF
Inbjudan >>

Schaktmiljö Cup (F)

Åldersgrupp: Herrsenior
Datum: 8 januari
Arrangörsförening: Västanviks AIF
Inbjudan >>

McDonalds Damvintercup (F) - INSTÄLLD

Åldersgrupp: Damsenior
Datum: 15 januari
Arrangörsförening: Norrstrands IF

Fotboll24 Open

Åldersgrupp: Pojkar 2007
Datum: 21-23 januari
Arrangörsförening: Viginti Quattuor FC

Girls 2008 Invitational

Åldersgrupp: Flickor 2008
Datum: 28-30 januari
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn

Karlstad Airdome Cup - INSTÄLLD

Åldersgrupp: Flickor 19 år - födda 2003
Datum: 29-30 januari
Arrangörsförening: IF Karlstad Fotboll
Inbjudan >>

Eitech Cup

Åldersgrupp: Herrsenior div. 6 och 7
Datum: 30 januari
Arrangörsförening: IFK Sunne


Februari 2022

Eskilsäterscupen - INSTÄLLD

Åldersgrupp: Herrsenior
Datum: 5 februari
Arrangörsförening: Eskilsäters IF
Inbjudan >>

Karlstad Airdome Cup - INSTÄLLD

Åldersgrupp: Flickor 17 år - födda 2005
Datum: 5-6 februari
Arrangörsförening: IF Karlstad Fotboll
Inbjudan >>

Eitech Cup

Åldersgrupp: Herrsenior div. 5 och högre
Datum: 6 februari
Arrangörsförening: IFK Sunne

Kristinehamnscupen 

Åldersgrupp: Flickor födda 2005-2006 och Pojkar födda 2006
Datum: 18-20 februari
- - - - - 
Åldersgrupp: Flickor och pojkar födda 2007
Datum: 25-27 februari
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn
Inbjudan >>

Försäsongscupen

Åldersgrupp: Herrsenior
Datum: 26 februari
Arrangörsförening: IK Arvika Fotboll

Mars 2022

Kristinehamnscupen

Åldersgrupp: Flickor och pojkar födda 2008
Datum: 4-6 mars
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn
Inbjudan >>

Kommunmästerskapen

Åldersgrupp: Herrsenior
Datum: 12 mars
Arrangörsförening: FBK Karlstad

Granbergsdals Cup

Åldersgrupp: Herrsenior
Datum: 26 mars
Arrangörsförening: Granbergsdals IF
Inbjudan >>

April 2022

Fotboll24 Spring Cup P09

Åldersgrupp: Pojkar födda 2009
Datum: 1-3 april
Arrangörsförening: Viginti Quattuor FC
Inbjudan >>

Kristinehamnscupen

Åldersgrupp: Flickor och pojkar födda 2009
Datum: 8-10 april
- - - - -
Åldersgrupp: Flickor och pojkar födda 2010
Datum: 22-24 april
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn
Inbjudan >>

Erics Minnescup

Åldersgrupp: Flickor och pojkar födda 2010
Datum: 15 april
Arrangörsförening: IF Karlstad Fotboll
Inbjudan >>

Värmevärden Cup

Åldersgrupp: Flickor och pojkar födda 2010-2011
Datum: 23-24 april
Arrangörsförening: Grums IK
Inbjudan >>

Juni 2022

Mästarcupen

Åldersgrupp: Flickor 14 år
Datum: 17-19 juni
Arrangörsförening: Hertzöga BK

Arvika Cup

Åldersgrupp: Flickor och pojkar 10-15 år
Datum: 17-19 juni
Arrangörsförening: IK Arvika Fotboll
Inbjudan >>

ÖDIK Cup

Åldersgrupp: Flickor och pojkar födda 2011-2012
Datum: 18-19 juni
Arrangörsförening: Östra Deje IK
Inbjudan >>

Juli 2022

Sunne Sommarland Cup

Åldersgrupp: Flickor och pojkar 10-14 år
Datum: 1-3 juli
Arrangörsförening: IFK Sunne
Inbjudan >>

GIK Cup

Åldersgrupp: Pojkar födda 2013-2014
Datum: 2 juli
Arrangörsförening: Grums IK
Inbjudan >>

Sun Cup

Åldersgrupp: Flickor och pojkar födda 2011-2014
Datum: 2-3 juli
Arrangörsförening: FBK Karlstad
Inbjudan >>

Revanschen (11-åringarnas Cup)

Åldersgrupp: Flickor och pojkar 11 år
Datum: 3 juli
Arrangörsförening: Hertzöga BK
Inbjudan >>

 

Inoff VM

Åldersgrupp: Senior
Datum: 16 juli
Arrangörsförening: Säffle SK

Augusti 2022

Sverigecupen

Åldersgrupp: Pojkar 14 år
Datum: 4-7 augusti
Arrangörsförening: FBK Karlstad
Inbjudan >>
OBS: För att få spela 11 mot 11 i 14-årsklassen krävs internationellt deltagande, i annat fall tillåts endast spel 9 mot 9

Coop Svennis Cup

Åldersgrupp: Flickor och pojkar 10-16 år
Datum: 5-7 augusti
Arrangörsförening: Torsby IF
Inbjudan >>

10-åringarnas Cup

Åldersgrupp: Flickor och pojkar 10 år
Datum: 6-7 augusti
Arrangörsförening: Hertzöga BK

IF Kil Cup

Åldersgrupp: Flickor och pojkar födda 2011-2014
Datum: 6-7 augusti
Arrangörsförening: IF Kil
Inbjudan >>

September 2022

Inga ansökningar ännu inkomna

Åldersgrupp:
Datum:
Arrangörsförening:

Oktober 2022

F24 Invitational

Åldersgrupp: Pojkar födda 2008
Datum: 7-9 oktober
Arrangörsförening: Villastadens IF

RIK-cupen

Åldersgrupp: Flickor födda 2012
Datum: 9 oktober
Arrangörsförening: Rävåsens IK Karlskoga

Oktober 9an

Åldersgrupp: Pojkar födda 2010
Datum: 14-16 oktober
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn

Ramverkstan Cup

Åldersgrupp: Pojkar födda 2011-2012
Datum: 21-23 oktober
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn

Kristinehamnscupen

Åldersgrupp: Junior F&P 16-18 år
Datum: 28-30 oktober
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn

November 2022

Sun Cup Futsal (F)

Åldersgrupp: Flickor och pojkar födda 2008-2012
Datum: 5-6 november november
Arrangörsförening: FBK Karlstad

Girls 2008

Åldersgrupp: Flickor födda 2008
Datum: 11-13 november
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn

F17 invite

Åldersgrupp: Flickor 17 år
Datum: 18-20 november
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn

Girls 2007

Åldersgrupp: Flickor födda 2007
Datum: 24-27 november
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn

December 2022

Boys 2008

Åldersgrupp: Pojkar födda 2008
Datum: 2-4 december
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn

Boys 2007

Åldersgrupp: Pojkar födda 2007
Datum: 9-11 december
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn

Hallvärmländskan gruppspel

Åldersgrupp: Senior och ungdom enligt kommande inbjudan
Datum: 16-18 december
Arrangörsförening: Värmlands FF

Januari 2023

Girls 2009

Åldersgrupp: Flickor födda 2009
Datum: 13-15 januari
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn

Girls 2010

Åldersgrupp: Flickor födda 2010
Datum: 20-22 januari
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn

Hallvärmländskan

Åldersgrupp: Senior och ungdom enligt kommande inbjudan
Datum: 27-29 januari
Arrangörsförening: Värmlands FF

Februari 2023

Boys 2009

Åldersgrupp: Pojkar födda 2019
Datum: 3-5 februari
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn

Girls 2011

Åldersgrupp: Flickor födda 2011
Datum: 10-12 februari
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn

Ramverkstan cup

Åldersgrupp: Pojkar födda 2012
Datum: 17-19 februari
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn

Hallvärmländskan finalspel

Åldersgrupp: Senior och ungdom
Datum: 24-26 februari
Arrangörsförening: Värmlands FF

Mars 2022

Kristinehamnscupen

Åldersgrupp: Flickor och pojkar födda 2008
Datum: 3-5 mars
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn

Lux Spring Cup

Åldersgrupp: Pojkar födda 2010
Datum: 10-12 mars
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn

Lux Spring Cup

Åldersgrupp: Pojkar födda 2009
Datum: 17-19 mars
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn

April 2023

Kristinehamnscupen

Åldersgrupp: Flickor och pojkar födda 2009
Datum: 14-16 april
Arrangörsförening: IFK Kristinehamn

Reglemente för farmarklubbsverksamhet finns i Representationsbestämmelserna, 2 kap 7 §

Följande föreningar har Farmarklubbsavtal 2022

Huvudklubb = HK
Farmarklubb = FK

Herrar

  • Bergsängs BK (HK) - Ekshärads BK (FK)
  • Bäckalunds IF (HK) - Bjälveruds IK (FK)
  • Deje IK (HK) - Olsäters SK (FK)
  • IF Örnen (HK) - IFK Ås (FK)
  • IFK Munkfors (HK) - Sörby IK (FK)
  • Nordmarks IF (HK) - Filipstads FF (FK)
  • Rottneros IK (HK) - Gettjärns IF (FK)
  • Sommarro IF (HK) - Carlstad FC (FK)

Kombinerade lag 2022

Här finns listan över kombinerade lag 2022.
Listan fylls löpande på, allt eftersom ansökningar inkommer.

F16-18

Namn i tävling: Eda United
Föreningar:
Eda IF, IFK Ås, Koppoms IK, Köla AIK, Årjängs IF

Namn i tävling: Mallbacken/Torsby
Föreningar: Mallbackens IF, Torsby IF

Namn i tävling: Nor/Edsvalla
Föreningar:
Edsvalla IF, Nor IK, Slottsbrons IF

P16

Namn i tävling: Råda IK
Föreningar:
Ekshärads BK, Råda IK, Torsby IF

P15

Namn i tävling: IF Viken/Åmål
Föreningar:
IF Viken, IFK Åmål

F15

Namn i tävling: Årjängs IF
Föreningar:
Eda IF, Årjängs IF

F14

Namn i tävling: IK Viking
Föreningar:
IFK Munkfors, IK Viking

P14

Namn i tävling: IF Örnen
Föreningar:
IF Örnen, Koppoms IK, Köla AIK

F13

Namn i tävling: IFK Munkfors
Föreningar:
IFK Munkfors, IK Viking

DM F13

Namn i tävling: Fagerås BK/Deje IK
Föreningar: Deje IK, Fagerås BK

I nedanstående dokument finns angivet vad som gäller upp- och nedflyttning i distriktsserierna under säsongen 2022.